Folytassuk a Nemetschek Csütörtök szemináriumi témák összefoglalását az interfészekkel.
Kik vagy mik a projekt résztvevői?
A résztvevők alatt nem a személyekre vagy szervezetekre gondolok, hanem az általuk használt számítástechnikai eszközökre. Felsorolnék néhányat hogy érthetőbb legyek.
- építész CAD szoftverei
- statikus vasbeton CAD szoftverei
- statikus acél CAD szoftverei
- statikus végeselem analízis (FEA) szoftverei
- épületgépész CAD szoftverei
- épületgépész méretező szoftverei
- ...
- dokumentációs partner, aki kinyomtatja, hajtogatja, ... a terveket
- megrendelő, beruházó számítógépén lévő ingyenes szoftverek
- vállalkozási részleg, vagy munka előkészítők szoftverei
- beruházói kontroll szoftverei
- ...
A fenti felsorolásból látszik hogy például a statikus önmaga minimum két modellel kell dolgoznia, a számításokhoz az analízis modellel és a tervekhez a szerkezeti modellel. Ezen felsorolt szoftverek közötti adatkapcsolatra gondolok. Nagyon sok rajz, modell, információ keletkezik az épület, beruházás első gondolatától, a tervezési fázisokon és kivitelezésen keresztül az üzemeltetésig. Az adatkapcsolatot a különböző rajzok, modellek, információk közötti homogenitás megteremtésére próbáljuk használni, valamint a ráfordítási idők minimalizálása a cél.
Az Allplan több tucat formátumon keresztül tud kommunikálni más szoftverekkel, melyről a Nemetschek összeállított egy hét oldalas dokumentációt.
A képre kattintva letöltheted az angol nyelvű dokumentációt.
Most, ahogy a Nemetschek Csütörtökökön is "csak" négy formátumot emelnék ki.
DWG
Az AutoCAD program saját formátuma, mely napjainkban is kvázi standard kommunikációs formátum a CAD programok közötti adatkapcsolatban. Ha 2D anyagot kell átadni a másik szoftvernek a DWG tökéletes választás.
A DWG címke alatt jó néhány bejegyzést találsz a témával kapcsolatban, amire külön felhívnám a figyelmet a kapott vagy adott fájl ellenőrzése, melyről a DWG és IFC ellenőrzése bejegyzésben írtam.
Ha a terveinket nem mi nyomtatjuk, akkor a PDF formátum a megfelelő eszköz a dokumentálást végző partnerünk felé. Érdemes minden tervről PDF fájlt készíteni, így a tervlapjaink bármikor újra tudjuk nyomtatni.
A PDF fájlt tudjuk importálni is, de ezt nem javaslom a társtervezői adatcserére, mert a PDF pontossága és például az a "hiányossága", hogy nem ismer vonal típust vagy sraffozást miatt nem igazán jól használható állományt tudunk létrehozni.
Az PDF címke alatt is találsz egy néhány bejegyzést már.
3D-PDF
A 3D modelledet tudod lementeni bárki által megtekinthető formátumban. A 3D-PDF exportálása bejegyzésben megtekintheted a létrehozás lehetőségét. Az animációs ablak tartalmát tudod 3D-PDF formátumba exportálni, ami lehet a komplett épület, egy-egy eleme vagy az építész metszettel létrehozott része is.
IFC
Egyre több szó esik erről a formátumról, mert legtöbb információt a modellünkről ebben a formátumban tudjuk átadni a másik szoftverbe. Az IFC címke alatt a több bejegyzésben is olvashatsz a formátumról.
Ha az építész modellt add a statikus tervezőnek, ekkor ez a javasolt formátum, természetesen, ha nem ugyanazon szoftverről van szó, vagy ahogy a fenti példában is említettem a statikus szerkezeti modelljét ezzel a formátummal tudja a méretező, végeselem analízis szoftverébe átteni.