Az épület modellezés egyik fontos része a megfelelő tetőgeometria elkészítése, melyhez a falakat, fedélszéket, tetőhéjazatot, helyiséget és még sok egyéb más elemet is kapcsolhatunk. Ez az első bejegyzése a tervezett tetőformákat ismertető sorozatnak, ahol bejegyzésenként egy-két tetőforma típust vagy tetőidom kialakításának módját fogom bemutatni.
Javaslom először olvasd el a Tetősíkok használata építménystruktúrában bejegyzést, hogy lásd miként érdemes szervezni az épülethez a tetősíkokat építménystruktúra használata esetén.
A mai bejegyzésben a következő három tetőformát nézzük meg:
Nyeregtető
Miután megrajzoltad a tető felülnézeti kontúrját, és a párbeszéd sorban a Ferde élnél jelenik meg ki kell jelölni azokat a tető éleket, ahonnan ereszt szeretnél kialakítani. Természetesen előtte be kell állítani a tető paramétereit, amiket a fenti képen látsz, mint tetőtípus, hajlás fokban vagy lejtés százalékban, eresz magassága és a tető alsó éle. Piros pöttyökkel jelöltem, hogy a nyeregtetőhöz mely élekre kell kattintanod. Az éleket alaprajzon szokás megadni, az izometrikus ábrát a jobb megértéshez készítettem.
Kontytető
Kontytető esetén mind a négy tetőélt ki kell jelölni ugyanazon paraméterekkel.
TIPP: ha megrajzoltad a tetőkontúrt és kontytetőt szeretnél létrehozni, akkor kattints jobb egérgombbal duplán így az összes tetőélt.
Csonka kontytető
A csonka kontyoknál más eresz magassággal kell megadni a konty éleit, mint a normál ereszeknél, a magasságot menet közben bármikor át lehet állítani. A jobb érthetőség kedvéért a nyeregtető rész éleit kék pöttyel, míg a csonka kontyok éleit lila pöttyel jelöltem. A tetősík párbeszéd ablakban láthatod a különbséget