Az építménystruktúra és a síkmodell megkönnyíti az Allplanban a modellezés magassági beállításokat, de mi van mondjuk a klasszikus nyeregtetővel. Hogyan illeszthető be a síkmodellbe és miként tudjuk használni a különböző rajzfájlokban? Folytatva a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kar, Építészeti Ábrázolás Tanszék tárgyaként oktatott Allplan óráján készítendő családi házat megmutatom a tetőgeometria kialakítását és használatát az építménystruktúrában.
Korábbi bejegyzések a minta épületről:
Tető geometria modellezése
A korábbi bejegyzésekben láthattad, hogy az Allplanban az építőelemeket (falak, födémek, ...) síkokhoz igazítva érdemes modellezni, hogy a magassági változásokat egyszerűen tudjuk menedzselni. A tetőhéjazat, fedélszék vagy a tetőhöz igazodó oromfalak modellezéséhez is síkot érdemes használnod, a tetősíkokat. A fenti képen láthatod hogy ennél a kis épületnél a tető "szinten" lévő falakat, fedélszéket és a tető héjazatot a tetőhöz szeretnénk igazítani azaz ezekhez ugyanazon tetősíkokat kell használni.
A főbb lépések:
- A tető geometria modellezése a Létrehozás / Építészet / Általános: tetők, síkok, metszetek / Tetősík funkcióval. A feni példában a 13-as rajzfájlra fogom elkészíteni a tetősíkokat.
- A rajzfájlban lévő síkok kapcsolása a síkmodell Tető nevű szintjéhez, a Tetőtáj eszközzel.
- A tetőtáj hozzárendelése a Tető struktúra szinthez az építménystruktúrában.
Ha ezeket megtetted a falak ugyanazon beállításával, mint a földszinten, ez a videóban nem látszódik, de ha jól megfigyeled a pipettával veszem át a paramétereit elkészíthető az oromfal.
Nézd meg a következő videóban!
Tetősík
A Tetősík funkcióval sok-sok síkpárt tudsz létrehozni a tető kontúr megrajzolásával és az eresz élek kiválasztásával.
A tetősík paraméterei (hajlás, lejtés, ereszmagasság, felső él, alsó él) ismerős lehet, de a videóban megpróbáltam megmutatni a koordináta mérés segítségével, hogy mi micsoda.
Modellezés a tetősíkokhoz
Szerintem pont ez benne a zseniális, hogy semmi különbség sincsen, mert a tető is sík párokból áll.
Az oromfal magassági beállítása ugyanaz mint a földszinti falakké, mert a tetősíkhoz igazodnak a falak. Szándékosan használtam az igazodnak szót és nem úgy fogalmaztam hogy a tető levágja a falakat. Igazodik, mert ha a falat rajzolom meg előbb, majd a tetőt később kapcsolom a rajzfájlhoz akkor is igazodik, ha fordítva csinálom mint a videóban szintén a tetőhöz igazodik a fal. Igazodik, mert mindegy milyen irányban módosítom a tetőhajlást a falak követik a változást.
Próbáld ki a fentieket! Kövesd a bejegyzéseket, hamarosan a fedélszék modellezését is megmutatom.