Pár napja az Íves zárófödém modellezése bejegyzésben bemutattam hogyan lehet az Allplanban a Kopaszi-gáton álló Vízirendőrség zárófödémét modellezni. A diplomamunkát készítő hallgató felhívta a figyelmemet hogy a hosszbordákban lévő kör keresztmetszető áttörések lemaradt. Akkor most pótlom.
Melyik nyílástípust használjuk?
Az első kérdés, hogy a programban lévő sok nyílástípus közül melyikkel lehet elkészíteni. Ajtót, ablakot csak falba lehet elhelyezni így ezek nem jöhetnek szóba. A megfelelő funkció a Fülke, mélyedés, rés, áttörés funkció az Építész modulcsoport Alap: falak, nyílások, építőelemek modulban. Ezzel a funkcióval falba, pillérbe, gerendába, alapokba lehet mélyedést vagy áttörést elhelyezni.
Méretek, magassági beállítás
15 centiméter átmérőjű áttörést szeretnénk a gerenda, hosszborda középvonalába elhelyezni. A hosszbordának 40 centiméteres lelógása van, azaz 20 centiméterre a födém alá szeretnénk az áttörés tengelyét.
A beállítások:
- nézetforma: kör
- szélesség: 15 cm, ekkora az átmérő
- mélység: 20 cm, ilyen vastag a gerenda
- felső él: az alsó síkhoz igazítva, mert ez a födém alja; -20+15/2=-12,50, -20 a gerenda középvonala és ettől felfele a fél átmérő
- alsó él: az alsó síkhoz igazítva, mert ez a födém alja; -20-15/2=-27,50, -20 a gerenda középvonala és ettől lefele a fél átmérő
Videó
Nézd meg az elkészítés folyamatát!
A videó nem minden böngészőben jelenik meg, javaslom a Firefox vagy a Google Chrome használatát a megtekintéshez.
A másolásnál a Szűrés építészelemek szerint funkcióval csak az áttöréseket, ami a listában csak a fülke nével szerepel tudtuk másolni.
Modellezés 3D vs. építőelemek
Ha valaki azon gondolkodott esetleg, hogy érdemes e "bohóckodni" a síkokkal és a síkokhoz rendelt födémekkel, gerendákkal, amikor ezt 3D testekkel is meg lehetne modellezni remélem most az áttörésekkel meg tudtam győzni. A magasságot beállítottuk az elsőnél és a másoláskor mindegyik áttörés tengelye a gerenda középvonalába kerül automatikusan.
Másik érv az építőelemekkel való modellezés mellett a mennyiségi kigyűjtések, melyről olvashatsz a Tartószerkezetek és zsaluk mennyisége bejegyzésben.