IFC (Industry Foundation Classes)
Platform független adatformátum az épületek, berendezések kezelésére a AEC (lásd a CAD, AEC, BIM és a többiek bejegyzést) és FM (létesítmény gazdálkodás) iparágban résztvevők adatainak, információinak leírásához, cseréjéhez és megosztásához. Az IFC formátumot a buildingSMART International, korábban International Alliance for Interoperability (IAI) szervezet hozta létre és fejleszti.
Adatformátum?
Igen. Másképen egy fájl típus. Kezdjük a szervezet nevével IAI, ahol a harmadik betű az interoperabilitás, azaz együttműködő képesség, kölcsönös átjárhatóság. Fontos, mert szerintem ez a lényege hogy a szoftverek közötti interoperabilitás megteremtésére hozták létre.
Eddig is tudtam adatot cserélni más CAD szoftverrel. Ez mivel több?
Léteznek kvázi standard adatformátumok, mint a DWG vagy DXF, de ezekben vonalakat, szövegeket, méretvonalakat, …, 3D testeket tudunk átadni a másik szoftvernek. Az IFC fájlokon keresztül az épület és az épület berendezéseinek elemeit tudjuk tárolni és átadni, azaz például az ArchiCAD szoftverben az építész megrajzolja a falat, aminek megadja az anyagát, a sraffozását és azt hogy teherhordó fal, exportálja IFC formátumban, amit beolvasunk az Allplan szoftverbe és a fal, falként jelenik meg minden tulajdonságával (anyag, sraff, teherhordás), ami meg lett adva. Tehát mindent tudunk vele csinálni az Allplan szoftverben, amit a fallal lehet (pl. nyílást elhelyezni). Az IFC formátumot is folyamatosan fejlesztik:
forrás: www.buildingsmart-tech.org
Mára már az IFC formátum a falak, pillérek, födémek és egyéb épületszerkezetek mellet, gépészeti elemeket (hűtés, fűtés, víz, csatorna, …), elektromos és épület felügyeleti rendszerek elemeit is ismeri, valamint egy például födémről tudhatja azokat a fizikai jellemzőket, amikre a statikusnak vagy az épületgépésznek van szüksége a számításokhoz vagy a födém terhét is megadhatjuk. Természetesen 2D elemeket is tud kezelni. Egy ábra a jelenleg aktuális IFC 2x3 verzió architektúrájáról:
forrás: www.iai-tech.org
Mire való az IFC?
Az épület, építmény tervezése, kivitelezése és üzemeltetése közben használt szoftverek közötti kommunikációra. Direkt nem tervezőket vagy embereket írtam, mert lehet hogy a statikus a CAD és FEA (Finite Element Analysis, azaz végeselem számító szoftver) szoftverek között is IFC formátumban kommunikál. A teljeség igénye nélkül egy-két ilyen szoftver:
- építész
- belsőépítész
- tájépítész
- statikai számítások (FEA)
- vasbeton szerkesztő
- acélszerkezet szerkesztő
- épületgépészeti
- épületgépészeti számítások
- elektromos
- kivitelezés előkészítés
- létesítmény gazdálkodás
IFC 2x3 tanúsítvánnyal rendelkező szoftverek:
forrás: www.buildingsmart-tech.org
Mi köze az IFC-nek a BIM-hez?
A BIM – mint ahogy a CAD, AEC, BIM és a többiek bejegyzésben szerepel – egy folyamat, melyben a szereplők magasabb szintű kapcsolatára törekednek. Tehát ha a BIM szemléletében szeretnénk kommunikálni akkor a különböző szoftverek között IFC adatkapcsolatot alkalmazhatunk. A BIM egyik eszköze az IFC adatformátumon keresztüli adatcsere.
Hol tartanak a CAD szoftverek az IFC adatkapcsolat terén?
A szoftverek jó része már minimum 10 éves tapasztalattal rendelkezik az IFC adatkapcsolat terén. Mára az IFC új verziójának alkalmazása a feladat ill. a felhasználók által támasztott igények kielégítése. Az Allplan 2011 verzióban a következő újdonságok jelentek meg az IFC interfészben:
- koordináta- és hosszparamétereket lehet beállítani, hogy az elemeket az átvitelnél torzítani lehessen és/vagy el lehessen tolni
- elemek szűrése
- a beállításokat adatcsere kedvencekbe mentheti és előhívhatja őket, hogy a beállításokat elmenthesse és gyorsan újból felhasználhassa
Természetesen ebben is fej-fej mellett haladnak a CAD szoftverek, egy cikk hogy milyen az ArchiCAD programban az IFC interfész: ArchiCLUB on-line.